Raktárbázisunk közvámraktári engedélyt kapott
Az elmúlt hónapok komoly háttérmunkával teltek logisztikai üzletágunkban, ennek egyik eredményeképpen cégcsoportunk ügyvezetője, Galambos Tamás januárban átvehette vépi raktárbázisunkat minősítő Helyi Logisztikai Szolgáltató Központ tanúsítványt.
Immár közvámraktári engedéllyel is rendelkezik vépi raktárbázisunk. Ez a státusz jelenlegi és leendő partnereink számára is újabb kézzelfogható előnyökkel jár
Szolgáltató központunk azonban az elmúlt időszakban újabb szintet lépett, miután megszereztük a közvámraktári engedélyt is.
No, de mit jelent a közvámraktár fogalma és miért volt erre szükség?
A Galambos Logistic Kft. tavaly decembertől tudhatja partnerének a Flextronics International Kft-t. A Flex Magyarország vezető multinacionális vállalata, és egyben a világ egyik legnagyobb számítógép-gyártó cégének, a Lenovónak a kiemelt partnere.
A közös együttműködés megkezdésének egyik pillére, hogy raktárbázisunk rendelkezik közvámraktári engedéllyel.
Sárvári gyártásához a Flextronics ugyanis nem EU-s országokból történő beszállításból is szerez be alkatrészeket, amelyeket immár nálunk tárol, közvámraktárunkban. Ezeket a raktárunkból történő kitárolás után helyezi szabadforgalomba.
Mi az előnye a közvámraktári tárolásnak?
A közvámraktárba betárolt vámáru a tárolás ideje alatt mentesül a vámok és az adók megfizetése, valamint a kereskedelempolitikai intézkedések (különféle engedélyek beszerzése) alól.
Ki tárolhat be a közvámraktárba?
A közvámraktárba a vámáru tulajdonosa tárolhat be, aki lehet EU-n kívüli és EU-s jogi személy is.
Milyen áruk tárolhatóak be a közvámraktárban?
Csak olyan áruk, amik az EU-ban nincsenek szabadforgalomba helyezve. Elsősorban ipari termékek tárolhatóak be, romlandó élelmiszerek, fegyverek, nemesfémek, gyógyszerek nem.
Mennyi ideig tárolható a vámáru a közvámraktárban?
Korlátlan ideig.
Ki rendelkezhet a vámáru felett?
Mindig annak tulajdonosa.
Milyen eljárás keretében kerülhet ki a közvámraktárból a vámáru?
Szabadforgalomba helyezési eljárás Magyarországon – az áru az országban marad, itt kerül forgalomba (ez történik a Flex esetében is)
Szabadforgalomba helyezési eljárás Magyarországon – az áru az EU más tagországában kerül forgalomba
A vámáru tovább szállítása nem EU-s, „un” 3. országba (pl. Szerbia, Oroszország, Svájc, Norvégia)
Összegzésképpen tehát: mikor és miért éri meg betárolni a vámárut a közvámraktárba?
Nagyobb mennyiségű áru betárolása, majd annak teljes vagy részbeni értékesítése után kell csak a vámot és adókat megfizetni. Akár másik EU-s tagországba, vagy harmadik országba is kiszállítható a vámáru. A vámáru akár többször is tulajdonost cserélhet a közvámraktárban. A vámáru értéke többször is változhat a közvámraktárban (általában az érték emelkedése a jellemző). Folyamatos vámhatósági felügyelet és vámbiztosíték alatt van a vámáru, annak szakszerű kezelése, be- és kitárolása, vámszakmai munkája biztosított.